مقدمه

با توجه به گسترش استفاده از پهپادها در تصویر برداری هوایی، جالب و مفید خواهد بود تا برخی از امکانات پهپادها برای تصویر برداری هوایی آشنا شوید. ما در آدیناچیستا برخی از این ویژگی ها را برایتان بصورت مختصر و مفید توضیح خواهیم داد.

حقیقت غیر قابل انکاری است که با ورود پهپادها به عرصه تصویر برداری هوایی چه عکس برداری هوایی و چه فیلم برداری هوایی انقلابی در عرصه تصویر برداری به وجود آمد. قابلیت های گوناگون و جذاب، هزینه پایین و امنیت بالا از ویژگی هایی بود که پهپادها در عرصه سینمایی و تصویر برداری محبوب کرد.

پهپادها با پیشرفته شدن، قابلیت های تصویربرداری جدیدی را بصورت هوشمند پدید آورند. یکی از این قابلیت ها که بسیار محبوب است، قابلیت تعقیب سوژه و یا همان اکتیو ترک Active Track است.

شاید بتوان گفت این ویژگی نخستین بار در پهپادهای شرکت DJI معرفی شد که با استقبال خوبی نیز رو به رو شد.

معرفی Active Track در پهپادها

همانطور که از نام آن پیداست Active Track به معنی دنبال کردن و تعقیب سوژه است. به این معنی که شما با روشی سوژه مورد نظر خود را که می تواند یک انسان، حیوان، دوچرخه سوار باشد را به پهپاد معرفی می کنید و پهپاد شما بی نیاز از شما اقدام به تعقیب و تصویر برداری از آن می کند. این عملیات تصویر برداری می تواند بصورت تعقیب و فیلم برداری از پشت سوژه و یا بصورت دورانی و یا پلن پروازی سفارشی صورت پذیرد که بستگی به نوع فناوری های پهپاد شما دارد.

از ویژگی های خوب اکتیو ترک این است که بی نیاز از فناوری های مکان یابی مانند جی پی اس GPS است و این کار با پردازش تصویر Image Processing انجام می دهد.

نکته: پر واضح است که برای عملکرد بهتر Active track حتما از تمیزی و کارکرد درست دوربین و لنز پهپاد خود مطمئن شوید.

نکته: قابلیت اکتیو ترک Active Track را با قابلیت "فالو می" "FOLLOW ME" "بیا دنبالم" اشتباه نگیرید. با اینکه بسیار بهم شبیه هستند اما تفاوت هایی نیز دارند. در مقاله های بعدی آدیناچیستا قابلیت FOLLOW ME را توضیح خواهیم داد.

Active Track در چه پهپادهایی وجود دارد

با توجه به پیشرفت پهپادها هر روز تعداد بیشتری از پهپادها به این فناوری های تجهیز می شوند. در حال حاضر این پهپادها از این فناوری پشتیبانی می کنند:

  • DJI SPARK
  • DJI PHANTOM 4 PRO
  • DJI PHANTOM 4 PRO V2
  • DJI MAVIC PRO
  • DJI MAVIC 2 PRO

نکته: البته این اطلاعات مرتب در حال به روز رسانی است و پیشنهاد می شود حتما پیش از خرید پهپاد خود مشخصات آن را از روی شماره سریال آن در سایت سازنده آن به دقت چک کنید. زیرا ممکن است پهپادها شما برای منطقه و یا کشور خاصی تولید شده باشد و با نمونه جهانی آن تفاوت داشته باشد.

در مقاله های بعدی به روش فعال کردن و آموزش تصویر برداری با اکتیو ترک پهپاد Active Track می پردازیم.