همه کاربران و علاقه مندان به پرواز و پهپادها و خلبانان باید پیش از هر گونه اقدام برای پرواز و یا استفاده از وسایل و تجهیزات پرنده و هواگردها، اطلاعات کاملی در زمینه نقشه خوانی هوایی و آشنایی با حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع داشته باشند. در صورت عدم آشنایی با قوانین و مقررات پروازی و حریم های هوایی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی زیاد جانی، مالی و یا حتی حقوقی گسترده شوند. به همین خاطر است همه خلبانان حرفه ای و با تجربه پیش از تجربه پرواز از قبل این اطلاعات را تهیه و نسخه جدید آن را مطالعه می کنند.

نقشه حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع اطلاعات خوبی در مورد شرایط منطقه پرواز درخواستی و موقعیتی که در آن قرار دارید، به شما می دهد. البته هر خلبانی می داند علاوه بر آشنایی کامل با حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع، می بایست شرایط جوی و آب و هوایی در زمان پرواز را به خوبی بداند. 

با توجه به گسترش روز افزون استفاده از پهپادها و سهولت استفاده از آنها، خلبانان پهپادها می بایست این اطلاعات را بصورت دقیق و به روز شده در اختیار داشته باشند و پیش از هر پروازی از آنها استفاده کنند.

با اینکه پهپادها هر روز هوشمندتر می شوند و استفاده از آنها را راحتتر ، خلبانان پهپادها نباید از آشنایی و آگاهی با حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع غافل شوند تا از وقوع حوادث ناگوار جانی، مالی و حقوقی پیشگیری کنند.

خلبانان می توانند نقشه حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع را همراه خود داشته و یا با استفاده از سامانه هوشمند حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع  بصورت آنلاین به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. 

هنگام استفاده از این نقشه ها و اطلاعات با علامت ها و اصطلاحات مختلفی برخورد خواهید کرد، که در مقاله های  به تفسیر آنها می پردازیم.