مولتی روتور تک موتوره

کواکس کوپتر - COAXCOPTER

معرفی:

در مقاله های قبلی به مولتی روتورها و سینگل کوپترها اشاره کردیم. در این مقاله به دسته دیگری از مولتی روتورهای تک موتوره به نام کواکس کوپترها می پردازیم.

کواکس کوپترها مانند سینگل کوپترها هستند اما برای پایداری و انجام مانورهای خود تفاوت هایی با سینگل کوپترها دارند. COAX حرف های نخست واژه COAXIAL به معنی هم محور است. در علم مولتی روتورها از واژه کواکس COAX به بیان ساده به معنی دو ملخ که امتداد محور روتور آنها در یک خط قرار دارد و خلاف جهت هم چرخش می کنند گفته می شود. از این تعریف مشخص است که برای مولتی روتورها با تعداد موتور بالاتر هم میتوانیم از فناوری استفاده کنیم.

تفاوت های کواکس کوپترها با سینگل کوپترها:

  • در کواکس کوپترها از یک موتور و دو ملخ که یکی در جهت عقربه های ساعت CW و دیگری خلاف جهت عقربه های ساعت CCW می چرخد، تشکیل شده اند.
  • کواکس کوپترها دارای حداقل 2 فلپ هستند
  • معمولا دارای 4 سرو موتور هستند
  • بسته به نوع طراحی می توان از تعداد موتور سرو کمتری نیز استفاده نمود، در صورتی که فلپ ها و اجزای متحرک مانور و تغییر جهت بصورت دو به دو با هم حرکت کنند
  • حرکت یاو YAW در کواکس کوپترها یا تغییر دور چرخش در دو ملخ ایجاد می شود. همانند بقیه مولتی روتورها حرکت یاو با کنترل و مدیریت نیروی گشتاور انجام می شود. 

کواکس کوپترها نیز محدودیت مولتی روتورهای تک موتوره را دارند و پرنده های با ایمنی بالا محسوب نمی شوند. به همین دلیل در صنعت هوانوردی چندان محبوب و پرکاربرد نیستند.

جمع بندی:

کواکس کوپترها مانند هم خانواده خود سینگل کوپتر ها به نوعی پدربزرگ مولتی روتورها هستند و امروز بسیار به بازنشستگی خود نزدیک هستند. شاید در آینده فناوری هایی بیایند که قابلیت های کواکس کوپترها را افزایش دهند اما تا آن زمان برای پروژه های تصویر برداری، نقشه برداری و مشابه آنها انتخاب منطقی نمی باشند.