راهنمای کامل نقشه خوانی هوایی و آشنایی با مناطق پرواز ممنوع

ورود به سامانه هوشمند حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع

همه کاربران و علاقه مندان به پرواز و پهپادها و خلبانان باید پیش از هر گونه اقدام برای پرواز و یا استفاده از وسایل و تجهیزات پرنده و هواگردها، اطلاعات کاملی در زمینه نقشه خوانی هوایی و آشنایی با حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع داشته باشند. در صورت عدم آشنایی با قوانین و مقررات پروازی و حریم های هوایی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی زیاد جانی، مالی و یا حتی حقوقی گسترده شوند. به همین خاطر است همه خلبانان حرفه ای و با تجربه پیش از تجربه پرواز از قبل این اطلاعات را تهیه و نسخه جدید آن را مطالعه می کنند. 

نقشه حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع اطلاعات خوبی در مورد شرایط منطقه پرواز درخواستی و موقعیتی که در آن قرار دارید، به شما می دهد. البته هر خلبانی می داند علاوه بر آشنایی کامل با حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع، می بایست شرایط جوی و آب و هوایی در زمان پرواز را به خوبی بداند. 

ورود به سامانه هوشمند پیش بینی آب و هوا و اطلاعات جغرافیایی و جوی

در این سامانه می توانید به راحتی و به صورت زنده به دقیقترین شکل ممکن به اطلاعات شرایط جوی از قبیل سرعت باد در ارتفاع های مختلف، غلظت هوا، میزان بارش، آلودگی هوا و دیگر اطلاعات مفید در روزها و ساعت های مختلف دسترسی داشته باشید. 

با توجه به گسترش روز افزون استفاده از پهپادها و سهولت استفاده از آنها، خلبانان پهپادها می بایست این اطلاعات را بصورت دقیق و به روز شده در اختیار داشته باشند و پیش از هر پروازی از آنها استفاده کنند.

با اینکه پهپادها هر روز هوشمندتر می شوند و استفاده از آنها را راحتتر ، خلبانان پهپادها نباید از آشنایی و آگاهی با حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع غافل شوند تا از وقوع حوادث ناگوار جانی، مالی و حقوقی پیشگیری کنند.

خلبانان می توانند نقشه حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع را همراه خود داشته و یا با استفاده از سامانه هوشمند حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع  بصورت آنلاین به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. همچنین می توانید با کلیک بر روی حریم های هوایی ایران و مناطق پرواز ممنوع ایران، این اطلاعات را به صورت شخصی سازه شده و نه زنده برای ایران در اختیار داشته باشید.

هنگام استفاده از این نقشه ها و اطلاعات با علامت ها و اصطلاحات مختلفی برخورد خواهید کرد، که در اینجا به تفسیر آنها می پردازیم.


الفبای هوانوردی


همانطور که زمانی کودک هستید شروع به یادگیری حروف الفبا برای خواندن و نوشتن می کنید برای وارد عرصه هوانوردی شدن نیز باید حروف الفبای مخصوصی به نام الفبای هوانوردی را یاد بگیرید.
از این الفبا خلبانان, کنترلر های هوایی و نظامیان مانند اعضای ناتو استفاده می کنند تا دستورالعمل ها را بدون ایجاد مشکلی انجام دهند.
الفبای هوانوردی دهه 50 میلادی توسط سازمان ایکائو به وجود آمده است تا به وسیله آن اشتباهات حین مکالمات به کمترین میزان برسد. 

اما شاید بپرسید چه مشکلاتی؟
در زبان انگلیسی بعضی حروف از نظر تلفظ شبیه به هم هستند مثل N,M, از طرفی مکالمات بین خلبان و برج مراقبت توسط بی سیم انجام می شود و همانطور که مطلع هستید کیفیت صدای واضحی ندارد و به راحتی هنگام تلفظ این حروف باعث سردرگمی می شود.
نکته بعدی این هست که خلبان های مختلف از سراسر دنیا با زبان و گویش های متنوع هرکدام حروف انگلیسی و ممکن است به شکلی مخصوص به زبان خود تلفظ کنند که باز احتمال به وجود آمدن مشکل پیش می آید از همین رو ایکائو برای رفع این خطا از حروف مخصوص هوانوردی رونمایی کرد. 

ساختار الفبای هوانوردی

در زبان انگلیسی 26 حرف داریم و در هوانوردی نیز دقیقا 26 حرف وجود دارد اما تفاوت آن با حروف انگلیسی این هست که در هوانوردی هر حرف یک کلمه متناظر دارد.
ایکائو برای جلوگیری از مشکل تلفظ حروف و برای هر حرف یک کلمه در نظر گرفته و تمام افراد موظف هستند بجای تلفظ حروف از کلمات جایگزین استفاده کنند.

در تصویر بالا حروف الفبای هوانوردی استاندارد را مشاهده می کنید که نخستین گام برای شناخت سایر علائم و عبارات هوانوردی و همچنین پرواز ایمن  است. 


علامت های مهم در نقشه حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع

در نقشه حریم های هوایی و مناطق پرواز ممنوع، بخش بندی های مختلفی با تعاریف گوناگون وجود دارد که با علامت های اختصاری نمایش داده می شوند. در ادامه با آدیناچیستا همراه باشید تا با این علائم آشنا شوید و معانی آن را بدانید.

  • منطقه پرواز به صورت کلی ممنوع   P
  • منطقه پرواز محدود و فقط با مجوز قبلی R
  • منطقه پرواز خطرناک  D
  • منطقه هشدار پرواز احتمالی C

 


1 - منطقه پرواز به صورت کلی ممنوع - (PAPA - (Prohibited

منطقه PAPA

این مناطق در نقشه حریم های هوایی با علامت اختصاری OIP نمایش داده می شوند و حریم های هوایی مناطق پرواز به صورت کلی ممنوع با رنگ زرشکی در نقشه مشخص می شوند. واژه انگلیسی Prohibited در این عبارت به معنای ممنوع می باشد. بدیهی  است که این مناطق دائما توسط پایگاه‌های پدافند هوایی پایش، بازرسی و محافظت می شوند.


2- منطقه پرواز محدود و فقط با مجوز قبلی  (ROMEO - (Restricted

منطقه OIR

این مناطق که در نقشه با علامت اختصاری OIR نمایش داده می شوند و حریم های هوایی آن با رنگ آبی در نقشه مشخص می شوند، پرواز محدود (Restricted) و با مجوز قبلی می باشد. واژه Restricted در این عبارت به معنای محدود می باشد. بدیهی است این مناطق معمولا توسط یگانهای پدافندی محافظت می شوند و ممکن است در آنها مناطق حساس یا حیاتی وجود دارد.


3- منطقه پرواز خطرناک  (DELTA - (Danger

منطقه DELTA

این مناطق که در نقشه با علامت اختصاری OID نمایش داده می شوند و حریم های هوایی آن به رنگ نارنجی هستند، پرواز خطرناک (Danger) می باشد. واژه Danger در این عبارت به معنای خطرناک می باشد. این مناطق عموما مناطق برگزاری رزمایش ها، میدانهای تیر، مناطق تست توپخانه و امثال آن ها هستند. پرواز در این مناطق بدون هماهنگی با ارگانی که مالکیت حریم هوایی آن با وی می‌باشد مخاطره آمیز است.


4- منطقه هشدار پرواز احتمالی  (CHARLIE - (Caution

منطقه CHARLIE


این مناطق که در نقشه با علامت اختصاری OIC نمایش داده می شوند و حریم های هاوایی آن با رنگ سبز مشخص می شود که به معنای هشدار پرواز احتمالی (Caution) هستند. توجه کنید که در هنگام پرواز در این مناطق می بایست مراقب سایر پروازها باشید و ترجیحا زیر ارتفاع 100 متر با پهپاد پرواز نمایید تا  از بروز خطرات احتمالی پیشگیری کنید.5- منطقه فرودگاهی  (AERODROME - (Airport

منطقه Aerodrome️


این مناطق که در نقشه به صورت دایره قرمز رنگ نمایش داده می شوند، حریم های هوایی فرودگاه ها هستند. در این مناطق پرواز بدون هماهنگی برج مراقبت ممنوع است. این علامت در نقشه های هوایی با توجه نوع فرودگاه متفاوت است. 


علامت فرودگاه نظامی در نقشه های هوایی:دو دایره درون هم


علامت فرودگاه غیر نظامی در نقشه های هوایی: یک دایره با چهار گوشه شبیه ساعت

فرودگاه ها دارای محدودیت ها و قوانین ویژه ای برای پرواز پهپادها و دیگر وسایل پرنده دارند. برای پیشگیری از هرگونه حادثه و خسارت،  توصیه می شود به هیچ عنوان در فرودگاه ها و حریم آنها پروازی انجام ندهید. یکی از قوانین الزامی برای پرواز در محدود فرودگاه ها این است که از دیوار فرودگاه ها بیش 2.5 کیلومتر فاصله و در جهت طول باند (مسیر تقرب یا فاینال باند) بیش از 8 کیلومتر فاصله بگیرید. همچنین هر چه به فرودگاه نزدیک تر شوید باید ارتفاع کمتری بگیرید.

خلاصه مقررات عملیات وسایل پرنده بدون سرنشین - پهپادها

سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان مرجع قانون گذاری برای پهپادها همواره قوانین و مقررات پرواز پهپادها را به روز رسانی می کند. در جدول بالا رعایت فاصله از برخی از امکان مختلف مانند مناطق نظامی و سیاسی، خطوط انتقال برق، نفت و گاز، بزرگراه ها، پمپ بنزین‌ها و … مشخص شده است. 

توجه: این اطلاعات همواره در حال به روز رسانی است. خواهشمند است پیش از هر گونه پرواز، کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، برای پرواز و شرایط آن را رعایت فرمایید و از به روز بودن و معتبر بودن آن اطمینان حاصل فرمایید تا از بروز هر گونه مشکل و حادثه ای پیشگیری نمایید. برای پرواز پهپادها داشتن پلاک پهپاد، تایید آزمون خلبانی و یا گواهینامه خلبانی پهپاد، گواهی شرکت در دوره فناوری های پهپاد و اصول ایمنی پرواز مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری و مجوز پرواز از مراجع ذیصلاح الزامی است.

با رعایت قوانین و مقررات و آموزش های مفید و موثر، شاهد پروازهای ایمن و بی حاشیه خواهیم بود

با سپاس از همکاری شما.