• چطور با تداخل سیگنال GPS پرواز کنیم؟
  • در صورت جمر و جمینگ چطور پهپاد را کنترل کنیم؟

در مقاله حالت پرواز پوزیشن P-Mode در پهپادهای DJI آدیناچیستا حالت پروازی حفظ موقعیت توضیح دادیم و اینکه این مود پروازی و یا حالت پروازی از محبوبترین و ایمن ترین مودهای پروازی است.

معرفی مود پروازی ATTI Mode پهپادها - Attitude Flight Mode

حالت پروازی یا مود پروازی ATTI Mode به مود پروازی ترسناک نیز مشهور است. شرکت DJI برای شرایط مختلف پروازی برای پهپادهای خود حالت های پروازی و یا مودهای پروازی مختلفی را تعریف کرده است. ممکن است شما در شرایطی باشید که امکان استفاده از ماهواره های مکان یاب و موقعیت یاب را نداشته باشید. در اینصورت همانطور که در مقاله حالت پرواز پوزیشن P-Mode در پهپادهای DJI اشاره شد چنانچه از مود پروازی P Mode استفاده کنید ممکن است پرنده دچار سردرگمی شود و نتواند موقعیت و تعادل خود را حفظ کند و دچار سانحه شود.

برای این چالش شرکت دی جی آی مود پروازی حفظ ارتفاع و یا همان ATTI Mode را قرار داده است. این مود پروازی قادر به حفظ ارتفاع پهپاد بر اساس داده های سنسور حفظ ارتفاع پهپاد، می باشد.

فعال سازی ATTI Mode در پهپادهای DJI

  1. شرکت DJI بر روی رادیوکنترل پهپادهای خود امکان فعال سازی مود پروازی ATTI Mode را قرار داده است. این قابلیت با حرف ATTI مشخص شده است. شما به راحتی می توانید با قرار دادن شاسی مربوطه بر روی ATTI قابلیت پروازی اتیتیوت مود پهپاد خود را فعال نمایید. با توجه به نوع پهپاد و نرم افزار هدایتگر آن خود این قابلیت می تواند از طریق نرم افزار هدایت پهپاد نیز فعال شود.
  2. همچنین با توجه به نوع و کشور سفارش دهنده پهپاد و تنظیمات، امکان فعال سازی مود پروازی ATTI Mode در هنگام گم کردن سیگنال های GPS  و یا فناوری های مکان یابی و همچنین اختلال در قطب نما پهپاد، وجود دارد. با فعال کردن این تنظیمات در صورت بروز موارد گفته شده مود پروازی حفظ ارتفاع پهپاد بصورت خودکار جهت محافظت از پهپاد فعال می شود.

روش عملکرد مود پروازی ATTI Mode پهپادهای DJI

با فعال کردن این مود پروازی، پهپاد از فناوری های مکان یابی مانند GPS و یا GLONASS خود و همچنین برخی از سنسورهای (با توجه به مدل و کشور سفارش دهنده پهپاد) خود دیگر استفاده نمی کند. در این حالت فقط سنسور حفظ ارتفاع مانند بارومتر کار خواهد کرد. 

نکته 1:

در مود پروازی ATTI Mode پهپاد فقط قادر به حفظ ارتفاع خود است و نمی تواند خود را در راستای افق ثابت نگه دارد.

نکته 2:

در مود پروازی ATTI Mode به دلیل عدم استفاده از دیگر فناوری های حفظ ثبات و پایداری پهپاد، با هر وزش بادی ممکن است پهپاد حرکت کند. بنابراین می بایست با دقت زیادی خلبانی پهپاد خود را انجام دهید و هدایت کامل آن را بصورت دستی انجام دهید.

نکته 3:

امکان فعال سازی مود پروازی ATTI Mode برای پهپاد مویک پرو دی جی آی DJI MAVIC Pro وجود ندارد.

پیشنهاد:

پیشنهاد می کنیم همه خلبانان پهپاد، پرواز در حالت پروازی ATTI Mode را آموزش ببینند و تمرین کنند. زیرا ممکن است در برخی از مناطق و مواقع با اختلالات جی پی اس و یا قطب نما پهپاد مواجه شوند و در صورت عدم آشنایی کامل با این مود پروازی ممکن است کنترل پهپاد خود را از دست بدهید و دچار سانحه شوید.