پهپادهای سم پاش عضو خانواده پهپادهای سایز بزرگ محسوب می شوند و با توجه به قابلیت حمل باری که دارند از باتری های پر قدرت لیتیوم پلیمر استفاده می کنند. بهتر است قبل از خرید و استفاده از این پهپادها و باتری های آنها آشنایی کامل و دقیقی نسبت به باتری های آنها و روش نگهداری و استفاده آنها داشته باشید.

در این مقاله نکات مهمی را که باید در مورد این باتری ها و پهپادها بدانید را خواهیم گفت.

باتری لیتیوم پلیمر دارای مشخصات و ویژگی های مخصوص به خود هستند و در صورت عدم آگاهی از این اطلاعات احتمال دارد تفاوت های آنها را متوجه نشوید.

  1. ولتاژ: ولتاژ نامی که در شش سلولی های ۲۲.۲ ولت و در ۱۲ سلولی ها که مناسب پهپاد سمپاش هستند ۴۴.۴ ولت است.
  2. ظرفیت ذخیره سازی انرژی / آمپر ساعت/میلی آمپر ساعت: که برای یک پرنده ده لیتری ۱۶۰۰۰ میلی آمپر ساعت گزینه بهینه است البته می توان کمتر هم استفاده کرد اما ریسک های خاص خود را دارد.
  3. نرخ تخلیه جریان discharge rate: نرخ آمپرکشی باتری حین مصرف است که به صورت ضریبی نسبت به ظرفیت نشان داده می شود و هرچه بالا رود باتری گران تر می شود، مثلا برای یک باتری ۱۲۰۰۰ اگر بگویند 15C هست یعنی پانزده برابر ۱۲، یعنی ۱۸۰ آمپر می تواند به سیستم جریان الکتریکی تحویل دهد، برای پرنده های سمپاش باید باتری از 15C بالاتر باشد.
  4. وزن باتری: هر چه سبکتر باشد تکنولوژی آن بالاتر است، الان به فرض باتری ۱۶۰۰۰ - ۴۴.۴ ولت داریم که حدود ۳۸۰۰ گرم است و همچنین داریم که ۴۷۰۰ گرم است، نوع سنگین تر ارزان تر است.
  5. عمر باتری: Life Cycle  ، اینکه باتری چند بار شارژ و مصرف شود فرسوده می شود پارامتر مهمی است ، برخی باتری ها به سختی ۱۵۰ سیکل شارژ را پاس می کنند در حالیکه باتری تا عمر بیش از ۳۰۰ سیکل هم داریم.

    علاوه بر موارد فوق برند و کیفیت و معروفیت سازنده هم در قیمت اثرگذار است، اینکه مدار هوشمند محافظ و کانکتور ضد جرقه هم داشته باشد به قیمت اضافه می کند