خبر: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران بزرگ خبر از رونمایی از جدیدترین و مدرنترین تجهیزات و امکانات این سازمان از قبیل ربات های هوشمند آتش نشان، پهپادهای آتش نشان و یونیت های رفتارشناسی حریق داد.

درخواست خدمات

سید جلال ملکی: صبح امروز (25 امرداد 1399) با حضور شهردار تهران، رئیس شورای شهر تهران و جمعی از مسئولان شهری در مرکز آموزش ایثارگران سازمان آتش‌نشانی تهران، از مدرن و جدیدترین تجهیزات سازمان آتش نشانی رونمایی شد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران افزود: در این مراسم و رونمایی، از چند کارگاه تخصصی آتش نشانی پرده برداری شد.


کارگاه های آتش نشانی:

 • کارگاه آوار
 • کارگاه کار در ارتفاع
 • کارگاه عملیات در فضای محدود (کارگاهی کاملاً ایرانی که در دنیا نمونه بسیار کمی دارد)

مانورهای آتش نشانی:

وی تصریح کرد: همچنین در این مراسم از چند مانور کاملاً تخصصی نیز رونمایی شد.

 • مانور یونیتهای رفتارشناسی حریق
 • مانور عملیات حریق تانکرهای مایعات نفتی
 • مانور عملیات حریق مخازن گاز
 • مانور حریق شبیه‌سازی شده ساختمان مسکونی

خودروهای تخصصی آتش نشانی:

به گفته ملکی، در این مراسم، از خودروهای تخصصی آتش نشانی نیز بهره برداری شد.


 • خودرو عملیات در مراتع آتش نشانی
 • خودرو جنگلها و اماکن صعب‌العبور آتش نشانی

این خودروها با کمک ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است.

همچنین در بخشی دیگری از این مراسم خودروهای تخصصی عملیاتی آتش نشانی نیز به نمایش گذاشته شدند.


خودروهای تخصصی عملیاتی آتش نشانی:

همچنین در بخشی دیگری از این مراسم خودروهای تخصصی عملیاتی آتش نشانی نیز به نمایش گذاشته شدند.

 • خودرو تردد در معابر کم عرض آتش نشانی مانند بازار
 • خودروهای جدید مجهز به دستگاه تنفسی
 • خودروهای تهویه بسیار قدرتمند معروف به "فن" یا "توربوفن" که در آتش‌سوزیهای سنگین در تونلها و معابر زیرزمینی می‌توانند با دمیدن قدرتمند هوا، دود را تخلیه کند

تمام خودروهای مذکور به مخزن و پمپ نیز مجهز خواهند شد.


ربات متفاوت برای مانیتورینگ و اطفای حریق آتش‌نشانی

سخنگوی آتش‌نشانی تهران اضافه کرد: در این مراسم با شکوه از یک ربات متفاوت برای مانیتورینگ و اطفای حریق آتش‌نشانی نیز رونمایی شد، این ربات آتش نشانی کاملاً ایرانی توسط برخی مهندسان داخلی آتش‌نشانی تهران طراحی و ساخته شده، این ربات با استفاده از 6 چرخ بزرگ حرکت می کند و به سوی منطقه هدف حرکت می کند، روی این ربات آتش نشانی شلنگ آتش نشانی نصب شده و قابلیت کنترل و مدیریت از راه دور را دارد، این ربات آتش نشانی می تواند 3 هزار لیتر کف و آب را از فاصله دور به آتش تزریق می‌کند و در عملیات اطفای حریق شرکت کند. پیش از این هیچ نمونه ای از این ربات آتش نشانی در ایران وجود نداشته است.

وی افزود: این ربات آتش نشانی در واقع به نوعی عملیات اطفای حریق آتش‌سوزی توسط نیروی انسانی را انجام می‌دهد و می تواند در برخی از موارد جایگزین مناسبی برای اینگونه عملیات ها باشد. در مناطق پرخطر برای نیروهای آتش نشانی این ربات بسیار کارآمد خواهد بود. همچنین در حوادث و عملیات هایی که آتش آنچنان گسترده است که نمی‌توان به 20 تا 30 متری آن نزدیک شد نقش موثری خواهد داشت. یکی از تجهیزات این ربات های آتش نشان، شلنگ هایی است که همراه خود دارند. این ربات های آتش نشان به وسیله این شلنگ  اقدام به پاشش آب یا کف آتش نشانی می‌کنند که پس از فروکش کردن آتش اولیه منطقه عملیاتی با استفاده از این ربات آتش نشان، آتش‌نشانان می توانند به منطقه عملیاتی و محل حادثه آتش‌سوزی وارد شوند. در این مراسم تنها از یک نمونه از این ربات های آتش نشان رونمایی شد و مدل های دیگر این ربات های آتش نشان در مراحل طراحی و ساخت می باشند.

پهپادهای آتش نشان:

ملکی بیان کرد: در این مراسم دو فروند پهپاد شناسایی محل آتش‌سوزی ها نیز از دیگر تجهیزاتی بود که در این مراسم به نمایش گذاشته شد. از کاربردهای این پهپادهای آتش نشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اگر در یک منطقه کارگاهی، شهرک صنعتی و یا بارانداز و اسکله که چندین سوله و کارخانه در کنار یکدیگر قرار دارند، آتش‌سوزی هایی روی دهد، یکی از مهمترین اقدامات شناسایی کانون آتش سوزی جهت مدیریت بهتر عملیات خواهد بود.  دلیل اهمیت شناسایی کانون آتش‌سوزی به این دلیل است که در اینگونه شرایط به دلیل انتشار دود شدید آتش، شناسایی کانون آتش سوزی برای آتش‌نشانان دشوار و زمان بر خواهد بود که این مورد منجر به وسیع تر شدن آتش و افزایش خسارت ها خواهد شد. با استفاده از این پهپادهای آتش نشان و با توجه به تجهیزات پیشرفته آنها مانند دوربینهای حرارتی  و نظارتی، این پهپادها اقدام به مانیتورینگ و رصد محل حادثه، منطقه عملیاتی و شناسایی کانون اصلی آتش‌سوزی خواهند کرد و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار آتش نشانان و نیروهای امدادی بصورت زنده و مستقیم و با کیفیت بالا قرار می دهند.

در ادامه این مراسم برای نخستین بار به صورت مجازی از ایستگاه شماره 132 سازمان آتش نشانی رونمایی شد

گروه آدیناچیستا ارائه دهنده خدمات هوشمند امدادی، از قبیل ربات های آتش نشان و پهپادهای پیشرفته آتش نشان می باشد و شما می توانید کلیه خدمات پیشگیری، نظارت و عملیات اطفاء حریق را با روشی مدرن و هوشمند و کم هزینه انجام دهید.

درخواست خدمات