مولتی روتور تک موتوره

سینگل کوپتر - SingleCopter

معرفی:

همانطور که در مقاله مولتی روتورها گفته شد، دسته بندی مولتی روتورها غالبا بر اساس تعداد موتورهای آنها انجام می شود. مولتی روتورهایی که دارای یک موتور باشند خود به دو گروه تقسیم می شوند. پیشتر نیز اشاره کردیم به دلیل تک موتوره بودن معمولا در گروه مولتی روتورها قرار نمی گیرد اما به دلیل شفافیت بیشتر بهتر دیدم آن را در گروه مولتی روتورها با ارفاق قرار دهیم.

دسته بندی:

خود مولتی روتورهای تک موتوره را می توان به دو دسته تقسیم نمود.

  • سینگل کوپتر SingleCopter
  • کواکس کوپتر CoaxCopter

1. سینگل کوپتر SingleCopter:

همانطور که از نامشان پیداست سینگل کوپترها دارای یک موتور هستند و همچنین 1 یا 2 ملخ برای تامین نیروی تراست و 2 تا 4 فلپ یا بالچه برای تغییر جهت ها و انجام حرکت های رول ROLL، پیچ PITCH و یاو YAW.

1.1 مشخصات سینگل کوپترها SingleCopters:

  • دارای یک موتور
  • معمولا دارای یک ملخ
  • دارای 4 فلپ (بسته به نوع کاربری و طراحی می تواند متفاوت باشد)
  • حرکت محوری عمودی و یا همان یاو YAW توسط مدیریت و تغییر پره ها در جهت عقربه های ساخت CW و یا خلاف عقربه های ساعت CCW انجام می شود.

سینگل کوپترها محدودیت های فراوانی دارند و به دلیل تعداد موتور پایین (تک موتوره بودن) از پایداری و ضریب اطمینان کمتری نسبت به بقیه خانواده مولتی روتورها برخوردار هستند. در صنعت پرنده های بی سرنشین نیز محبوبیت چندانی ندارند.

سینگل کوپترها به دلیل نداشتن موتور دوم برای کنترل گشتاور خود از بالچه ها استفاده می کنند. برخی از آنها مانند بالگرد (هلیکوپتر) هستند که بالچه آنها در دم آنها است و برخی دیگر کروی شکل هستند که بالچه درون محیط دایره قرار می گیرند.

جمع بندی:

در یک جمع بندی سینگل کوپتر به نسبت هزینه طراحی و تولید پایین و اما پایداری و قدرت مانور کمی دارند. قدرت مانور به معنی انجام مانورهای ایمن است و نه مانورهای با ریسک بالا و یا مانورهایی که نیاز به مهارت بالای خلبانی داشته باشد. در مقاله های بعدی به روش های مختلف طراحی و ساخت مولتی روتورها خواهیم پرداخت.