نخستین پهپاد با بهره مندی از هوش مصنوعی طراحی و تولید شد. شرکت بویینگ نخستین پهپاد جنگی با هوش مصنوعی را در استرالیا رونمایی کرد. به گفته شرکت بوئینگ این هواپیمای بی‌سرنشین - پهپاد مدرن - می‌تواند در انواع ماموریت‌ها مانند

  • ماموریت جنگ الکترونیک پهپادی - پهپاد جنگال
  • ماموریت اطلاعاتی پهپادی
  • ماموریت شناسایی پهپادی
  • ماموریت تجسسی پهپادی

شرکت کند و حضور موثری داشته باشد. شرکت بوئینگ در استرالیا نخستین نمونه از این پهپاد جنگی را که با بهره مندی از هوش مصنوعی کار می‌کند، در اختیار نیروی هوایی استرالیا قرار داد.

به گزارش رسانه‌های خبری استرالیا این پهپاد پیشرفته و متفاوت نخستین هواپیمای بی سرنشین و حتی هواپیمای نظامی است که در نیم قرن گذشته در کشور استرالیا طراحی و ساخته می‌شود.

Endurance و یا برد پرواز این پهپاد هوشمند که لویال وینگمن (Loyal Wingman) نام دارد، حدود ۳۷۰۰ کیلومتر است و به گفته شرکت بوئینگ این پهپاد مدرن با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند به صورت مستقل و کارا یا در ارتباط با هواپیماهای دارای خلبان فعالیت کند و ماموریت های خود را انجام دهد.

نمونه نخستین این پهپاد فوق پیشرفته روز سه‌شنبه پنج مه به نمایش گذاشته شد و تست ها و آزمایش‌های مربوط به حرکت روی باند - تاکسی کردن -  و پرواز آن در ماه‌های آینده انجام خواهد شد و توانمندی های آن به نمایش درخواهد آمد.

به گفته شرکت بوئینگ این هواپیمای بی‌سرنشین - پهپاد - می‌تواند در بسیاری از ماموریت‌های جنگ الکترونیک، اطلاعاتی، شناسایی و تجسسی شرکت کند و به سرعت بین این ماموریت‌های دشوار تغییر نقش و وضعیت دهد و سازگاری بسیاری با نوع ماموریت ها دارد.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا رونمایی این پهپاد متفاوت را "لحظه‌ای تاریخی" برای استرالیا و فناوری ها و نوآوری‌های دفاعی در این کشور خواند.

اسکات موریسون گفت: "لویال وینگمن نقشی اساسی در یافتن توانایی‌های حیاتی نیروی هوایی ما دارد که برای حفاظت از کشور و متحدانش در آینده ضروری است."

آقای موریسون - نخست وزیر استرالیا - به طور مشخص به نقش لویال وینگمن در حمایت از جنگنده‌های گران‌قیمت و مدرن و نسل پنجمی اف-۳۵ رادارگریز استرالیا اشاره کرد.

دولت استرالیا مدعی است حدود ۴۰ میلیون دلار در این پروژه جسورانه بوئینگ سرمایه‌گذاری کرده است.

شرکت بوئینگ این پروژه را بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری روی ساخت پهپاد در خارج از آمریکا توصیف کرده هر چند که ارقام مربوط به آن را اعلام نکرده است.

نیروی هوایی استرالیا قصد دارد سه فروند از پهپاد لویال وینگمن را خریداری کند و در اختیار ناوگان نیروی هوایی خود قرار دهد.

یکی از مسئولان ارشد این پروژه عجیب در شرکت بوئینگ گفته است که این شرکت انتظار داد که این پهپاد در اواسط این دهه میلادی یا کمی زودتر به مرحله تولید انبوه برسد.