تری کوپتر - مولتی روتور 3 موتوره

TriCopter

معرفی:

سومین عضو خانواده مولتی روتورها، تری کوپتر TriCopter می باشد و همانطور که از نامش مشخص است دارای 3 موتور می باشد. این نوع از پرنده ها و پهپادها قدرت بالای مانور زیادی دارند. همانطور ناپایداری جنگنده F16 آن را به یک جنگنده با قدرت مانورهای فوق العاده تبدیل کرده، در تری کوپترها نیز ناپایداری آنها قدرت انجام حرکات مختلفی را امکان پذیر نموده است.

طراحی:

طراحی تری کوپتر ها مانند سایر پرنده ها و مولتی روتورها از قواعد خاصی پیروی می کند اما در نهایت هدف از محصول است که نوع طراحی را تعیین می کند.

یکی از طراح های متداول در طراحی تری کوپترها، طراحی Y شکل است. در این نوع طراحی معمولا موتورها با زاویه 120 درجه نسبت به یکدیگر قرار می گیرند. دو موتوری که در قسمت Vشکل Y قرار گرفته اند معمولا به معنی سر پرنده و یا همان مولتی روتور هستند و موتور واقع در قسمت I شکل Y دم پرنده است. به دلیل فرد تعداد موتورها امکان خنثی کردن گشتاور با اختلاف چرخش ملخ موتورها امکان پذیر نمی باشد. به همین دلیل و برای کنترل گشتاور از یک سرو موتور در موتور دوم پرنده استفاده می شود. در واقع موتور سوم متحرک است. 

مشخصات تری کوپترها TriCopter:

  • دارای 3 موتور
  • دارای حداقل یک سرو موتور
  • معمولا دارای طرحی Y شکل هستند
  • قدرت مانور بالا
  • پایداری بسیار پایین
  • مقاومت کم در برابر باد (بسته به نوع قدرت و نوع طراحی)

جمع بندی:

تری کوپترها هم مانند دو عضو قبلی  خانواده مولتی روتورها یعنی سینگل کوپترها و دوال کوپترها، پرنده های چندان ایمنی نیستند اما قدرت بالای مانوری دارند که با مهارت خلبان و یا یک اتوپایلوت هوشمند قابل کنترل و مدیریت می باشد که می توان تجربه پروازهای هیجان انگیزی را خلق کرد. تری کوپترها پهپادهای مناسبی برای نقشه برداری هوایی نیستند اما با رعایت کردن نکاتی برای تصویر برداری ورزشی مناسب هستند.