هلیشات چیست؟

انواع هلیشات

امروزه تقریبا همه واژه هلیشات را شنیده اند اما بسیاری تفسیر اشتباهی از این واژه دارند. هلیشات پارسی نوشته Helishot است. تصویر برداری هوایی چه عکس برداری هوایی باشد و یا فیلم برداری هوایی جذابیت های غیر قابل انکاری دارد. همین جذابیت های باعث شده تا تصویربرداری هوایی جزئی جدایی ناپذیر از تولید پروژه های سینمایی است. از این تکنیک های تصویر برداری در تهیه و تولید تیزرهای صنعتی، تیزرهای تبلیغاتی و مراسم عروسی نیز استفاده می شود.

واژه شناسی

Helishot از کوته نوشتی واژه های Helicopter و Shot به وجود آمده است. Helicopter هلی کوپتر و یا همان بالگرد که نیاز به توضیح ندارد اما Shot شات که بارها شنیده اید از اصطلاحات تصویر برداری است. برگردان پارسی "Shot شات" نما و یا تصویر است. مانند واژه های "Long Shot لانگ شات" به معنی نمای باز و نمای دور. 

تصویر برداری هوایی

چون در گذشته پهپادها یا حضور نداشتند و یا آنچنان پیشرفته و قابل اعتماد نبودند که در تصویر برداری هوایی استفاده شوند و همچنین از دوربین های با کیفیت نیز بی بهره بودند، هلیکوپترها و یا همان بالگردها وظیفه تصویر برداری هوایی را بر عهده داشتند. توان حمل دوربین های مختلف و سنگین و مداومت پروازی (Endurance) بالا از بارزترین ویژگی های آنها بود.

بعد از تولید پهپادهای مدرن و مناسب تصویر برداری هوایی برخی به اشتباه از واژه هلیشات به جای واژه پهپاد استفاده کردند. همانطور که برخی به جای پهپاد می گویند پهباد که این موضوع را در مقاله ای جداگانه در آدیناچیستا به نام پهپاد یا پهباد توضیح داده ایم.

معنی هلیشات Helishot

در واقع هلیشات عملیات تصویر برداری هوایی است و نه پهپاد.

متاسفانه هنوز هم خیلی از فعالان این حوزه از واژه هلیشات به نادرستی استفاده می کنند که در برخی مواقع باعث به وجود آمدن سوتفاهم هایی هم شده است.

خطا

حتی برخی افراد برای نقشه برداری هوایی نیز از واژه هلیشات استفاده می کنند.

جمع بندی

بنابراین هلیشات اصطلاحی است که در گذشته برای تصویر برداری هوایی استفاده می شد و امروز از واژه های دیگری مانند تصویر برداری هوایی، نظارت هوایی، عکس برداری هوایی و فیلم برداری هوایی نیز استفاده می شود. در واقع پهپادها و بالگردها با تجهیزات تصویر برداری خود مانند دوربین های تصویر برداری هوایی خود، برای عملیات تصویر برداری هوایی استفاده می شوند و خودشان هلیشات نیستند.